Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Kościańska Noc Sów dobiegła końca

Kościańska Noc Sów dobiegła końca

Czy wszystkie sowy to "Nocne Marki"? Dlaczego latają bezszelestnie? Czy Buka z Muminków była sową? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy kościańskiej Nocy Sów 24 marca 2018 r.

Noc Sów koordynowana przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie a organizowana pierwszy raz przez Nadleśnictwo Kościan we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Kościanie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Pierwsze w gmachu biblioteki pojawiły się dzieci wraz z rodzicami, które chciały poznać tajemnice malowania na gęsich piórach. Warsztaty plastyczne trwały kilka godzin. Prowadzone były przez artystkę Kingę Jakubowską, która przy okazji opowiadała dzieciom o sowich piórach.

Oficjalną część wydarzenia otworzyła ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom i laureatom konkursu plastycznego "Sowy Polski" zorganizowanego przez Nadleśnictwo Kościan. Spośród 965 nadesłanych prac, komisja konkursowa nagrodziła 50 z nich. Po ceremonii nastał czas na podziwianie nagrodzonych prac oraz wystawy ptasich piór Pani Kingi. Po przerwie zaczęła się część merytoryczna spotkania, poświęcona nocnym łowczyniom. Słuchacze poznali biologie i ekologie oraz gatunki sów gnieżdżących w Polsce. Uczestnicy próbowali kojarzyć odgłosy wydawane przez sowy ze znanymi dźwiękami lub słowami. Kolejny wykład "Sowy w kulturze" przeniósł wszystkich w świat mitów, przesądów i zabobonów. Wędrówka zaczęła się od starożytnej Grecji by bursztynowym szlakiem doprowadzić uczestników na ziemie dawnych Słowian. Zwieńczeniem części merytorycznej była projekcja filmu Towarzystwa Przyrodniczego Bocian pt. "Płomykówka sowa z sąsiedztwa".

Z wybiciem godziny 20:00 grupa 30 śmiałków wyruszyła na nocny spacer do Parku Miejskiego w Kościanie by poznać tajniki wabienia sów. Sam spacer był bardzo orzeźwiający i pouczający oraz przyniósł wiele przyjemności, gdyż w strugach światła latarek niektórzy uczestnicy wypatrywali potarczuka inni strzygi, mając na myśli oczywiście puszczyka. Niestety nie udało się z nim skontaktować, ale nic straconego, nie każde wabienie kończy się sukcesem.

Osoby, które nie wzięły udziału w spotkaniu, a chciałyby zgłębić wiedze o sowach, serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu Artura Tabora "Sowy Polski".