Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Na tropie "Zajączka"

Na tropie "Zajączka"

Każdy młody mieszkaniec Wielkopolski wie, że Wielki Czwartek to dzień poszukiwania prezentów przyniesionych od Zająca Wielkanocnego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie mieli okazje poznać środowisko życia zająca oraz poszukać w lesie pozostawionych przez niego słodyczy.

Okres przed Świętami Wielkiej Nocy to dla dorosłych dodatkowe obowiązki, natomiast dla dzieci jest to czas magiczny i pełen radości. Wyczekują one nie tylko Śmigusa-dyngusa, ale również długouchego dobrodzieja, który przynosi im słodkości. Zając Wielkanocny bo o nim właśnie mowa, chowa upominki, zarówno w domowym zaciszu jak i na świeżym powietrzu.

Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie; uczestnicy zajęć edukacyjnych odbywających się 26-28 marca 2018 roku na Szkółce Leśnej w Racocie. Zajęcia dotyczyły głównie wiosennego sadzenia lasu, zastosowania drewna oraz funkcji jakie pełnią lasy. Spacerując po lesie usłyszeć można było śpiewające kosy, ćwierkające sikorki bogatki, szukające pożywienia dzięcioły duże. Oczom uczniów ukazała się wiewiórka oraz kilka sójek. Jednak nadal nie było widać zająca ani tego wielkanocnego "obładowanego" słodyczami, ani zwykłego szaraka. Dzieci dowiedziały się, że środowiskiem życia zająca są otwarte tereny takie jak pola i łąki, co tłumaczy jego nieobecność w gęstym lesie.

Wiele osób myli zająca z królikiem, dlatego w ramach przypomnienia dzieci dowiedziały się po czym można rozróżnić te dwa podobne do siebie zwierzęta. Uczestnicy chętnie wcielili się w role zająca i poprzez zabawę nauczyły się takich pojęć jak słuchy (uszy), trzeszcze (oczy), skoki (nogi) czy omyk (ogon).

Po dawce wiedzy związanej zarówno z lasem jak i z samym zającem, dzieci ruszyły z powrotem na Szkółkę Leśną. Okazało się, że podczas leśnej wycieczki, zając pojawił się w drewnianym wigwamie, zabrał koszyczki uszykowane przez uczniów i po napełnieniu ich słodkościami pochował na pobliskiej polance.

Radości nie było końca, dzieci gwarnie szukały wielkanocnych paczuszek. Gdy wszyscy znaleźli swoje koszyczki, nadszedł czas na zakończenie zajęć i ogrzanie się przy ognisku.

Wiosna to czas kiedy przyroda budzi się do życia oraz przychodzą na świat młode zwierzęta, również oseski zajęcy. W przypadku napotkania owego malca należy postępować jak poniżej.