Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikacja gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Kościan

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada jeden certyfikat przyznawany gospodarce leśnej

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne.PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2021 roku do 12 lipca 2024 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.

Tekst. Marlena Kowalkowska

resources-to-get


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Kościan

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Kościan

Nadleśnictwo Kościan nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie 14 obwodów łowieckich wydzierżawionych. Nad  obwodami łowieckimi wyłączonymi z wydzierżawienia gospodarkę łowiecką nadzoruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych  w Poznaniu, są to: obwód 336 i 337 zarządzane przez Wszechnicę Polską Szkołę Wyższą w Warszawie oraz Nadleśnictwo Grodzisk.

Nadzorowane obwody łowieckie:

Lp.

Nr obwodu*

Dzierżawcy i zarządcy

1

333 "Bonikowo"

Nr 11 "Knieja" w Kościanie

2

357 "Torfiarnia"

Nr 37 "Kaczor" w Rakoniewicach

3

358 "Kluczewo"

Nr 9 "Knieja" Śmigiel

4

334 "Czacz"

Nr 10 "Knieja" w Poznaniu

5

335 "Wonieść"

Nr 10 "Ryś" w Kościanie

6

336 "Racot"

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

7

337 "Nowy Lubosz"

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

8

338 "Bieżyn"

Nr 28 "Szarak" w Krzywiniu

9

339 "Krzywiń"

Nr 28 "Szarak" w Krzywiniu

10

433 "Radomicko"

Nr 4 "Gwizd" w Lesznie

11

340 "Bronikowo"

Nr 9 "Knieja" Śmigiel

12

363 "Błotnica"

Nr 100 "Dzik" Mochy

13

364 "Mochy"

Nr 100 "Dzik" Mochy

14

347 "Konojad"

Nr 36 "Drop" Wielichowo

15

348 "Parzęczewo"

Nadleśnictwo Grodzisk

16

349 "Wielichowo"

Nr 36 "Drop" Wielichowo

17

351 "Reńsko"

Nr 104 "Ptaszkowo"

 

Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletnie łowieckie plany hodowlane.

Roczne plany łowieckie sporządzane są przez dzierżawców obwodów łowieckich, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i podlegają zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. Roczne plany łowieckie w obwodach wyłączonych z wydzierżawienia sporządzane są przez ich zarządców i podlegają zatwierdzeniu przez dyrektora właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Roczny plan łowiecki sporządza się na okres (zwany rokiem gospodarczym) od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego.

Wieloletnie łowieckie plany hodowlane sporządzają dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w uzgodnieniu z marszałkami województwa i Polskim Związkiem Łowieckim na okres 10. kolejnych lat gospodarczych.