Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Powierzchnia lasów i gruntów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce wynosi ogółem 7597 tys. ha, w tym 7273 tys. ha stanowią lasy.
Nadleśnictwo Kościan, jako zarządca majątkiem Skarbu Państwa, gospodaruje na około 16 tys. ha, przy czym lasy stanowią 15,4 tys. ha . Ponad 10 tys. ha to lasy ochronne, w skład których wchodzą lasy glebochronne, wodochronne, ostoje zwierząt, cenne fragmenty rodzimej przyrody oraz drzewostany nasienne. Zasięg terytorialny nadleśnictwa, wynoszący ponad 107 tys. ha obejmuje południowo - zachodnią części województwa wielkopolskiego,  5 powiatów (gostyński, kościański, leszczyński, wolsztyński i grodziski) oraz 11 gmin. Administracyjnie nadleśnictwo podzielone jest na 3 obręby: Kościan, Żegrowo i Mochy, w skład których wchodzi 12 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie Racot. Lasy nadleśnictwa rozproszone są w blisko 200 kompleksach, poprzecinanych gruntami ornymi, łąkami, jeziorami i kanałami Obry.

W załączniku do pobrania warstwy wszystkich leśnictw Nadleśnictwa Kościan umożliwiające wyświetlanie mapy w mLas mini oraz mLas inżynier.

resources-to-get


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konsultacje społeczne dotyczące Dursbanu 480 EC

Konsultacje społeczne dotyczące Dursbanu 480 EC

Konsultacje społeczne w sprawie wniosku o derogację na użycie środka ochrony roślin Dursban 480 EC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council®) i jest zobowiązana do przestrzegania zasad promowanych przez FSC®.

Jedną z zasad jest prowadzenie odpowiedniej polityki w zakresie stosowania środków ochrony roślin. FSC® określiła listę substancji aktywnych (FSC-STD-30-001a), których nieuzgodnione zastosowanie skutkuje odebraniem lub zawieszeniem certyfikatu. Na liście tej znajduje się m.in. substancja aktywna o nazwie chloropiryfos (związek z grupy fosforoorganicznych), która wchodzi w skład środka ochrony roślin Dursban 480 EC.

W przypadku konieczności użycia takiego środka ochrony roślin przez posiadacza certyfikatu FSC®, musi on ubiegać się o specjalną derogację, zgodnie z procedurą opisaną w dokumencie FSC-PRO-30-001 V1-0,  której elementem są m.in. konsultacje społeczne.

RDLP w Poznaniu w latach 2018-2023 planuje użycie Dursbanu 480 EC do zwalczania pędraków na powierzchniach, gdzie będą prowadzone odnowienia lasu, zalesienia oraz na plantacjach nasiennych, z tego względu występuje do FSC® o derogację na ten środek i rozpoczyna w tej sprawie konsultacje społeczne.

W załączeniu przesyłamy informację dotyczącą konieczności użycia Dursbanu 480 EC. RDLP w Poznaniu wnosi o zgłaszanie uwag odnośnie możliwości użycia przez tutejszą dyrekcję środka ochrony roślin Dursban 480 EC, w terminie do 23 lutego 2018 r. Uwagi można zgłaszać na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, ul. Gajowa 10, 60-959 Poznań, lub elektronicznie: sekretariat@poznan.lasy.gov.pl, w tytule wpisując „konsultacje FSC- Dursban”.