Asset Publisher Asset Publisher

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Kościan

Nadleśnictwo Kościan nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie 14 obwodów łowieckich wydzierżawionych. Nad  obwodami łowieckimi wyłączonymi z wydzierżawienia gospodarkę łowiecką nadzoruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych  w Poznaniu, są to: obwód 336 i 337 zarządzane przez Wszechnicę Polską Szkołę Wyższą w Warszawie oraz Nadleśnictwo Grodzisk.

Nadzorowane obwody łowieckie:

Lp.

Nr obwodu*

Dzierżawcy i zarządcy

1

333 "Bonikowo"

Nr 11 "Knieja" w Kościanie

2

357 "Torfiarnia"

Nr 37 "Kaczor" w Rakoniewicach

3

358 "Kluczewo"

Nr 9 "Knieja" Śmigiel

4

334 "Czacz"

Nr 10 "Knieja" w Poznaniu

5

335 "Wonieść"

Nr 10 "Ryś" w Kościanie

6

336 "Racot"

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

7

337 "Nowy Lubosz"

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

8

338 "Bieżyn"

Nr 28 "Szarak" w Krzywiniu

9

339 "Krzywiń"

Nr 28 "Szarak" w Krzywiniu

10

433 "Radomicko"

Nr 4 "Gwizd" w Lesznie

11

340 "Bronikowo"

Nr 9 "Knieja" Śmigiel

12

363 "Błotnica"

Nr 100 "Dzik" Mochy

13

364 "Mochy"

Nr 100 "Dzik" Mochy

14

347 "Konojad"

Nr 36 "Drop" Wielichowo

15

348 "Parzęczewo"

Nadleśnictwo Grodzisk

16

349 "Wielichowo"

Nr 36 "Drop" Wielichowo

17

351 "Reńsko"

Nr 104 "Ptaszkowo"

 

Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletnie łowieckie plany hodowlane.

Roczne plany łowieckie sporządzane są przez dzierżawców obwodów łowieckich, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i podlegają zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. Roczne plany łowieckie w obwodach wyłączonych z wydzierżawienia sporządzane są przez ich zarządców i podlegają zatwierdzeniu przez dyrektora właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Roczny plan łowiecki sporządza się na okres (zwany rokiem gospodarczym) od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego.

Wieloletnie łowieckie plany hodowlane sporządzają dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w uzgodnieniu z marszałkami województwa i Polskim Związkiem Łowieckim na okres 10. kolejnych lat gospodarczych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja "Dzień Pluszowego Misia"

Akcja "Dzień Pluszowego Misia"

Nadleśnictwo Kościan przeprowadziło akcję „Dzień Pluszowego Misia” w piątek 24.11.2017 r. na oddziale dziecięcym w szpitalu im. T. Dunina w Kościanie oraz w poniedziałek 27.11.2017r. w świetlicy socjoterapeutycznej Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie.

25 listopada wszystkie pluszowe maskotki obchodzą swoje święto. Z tej okazji Nadleśnictwo Kościan postanowiło przeprowadzić zajęcia edukacyjne pt.”Niedźwiedź brunatny – największy ssak drapieżny Polski” w ramach akcji „Dzień Pluszowego Misia”. Akcją objęte zostały dwa miejsca: Szpital im. T. Dunina, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie – oddział dziecięcy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie – świetlica socjoterapeutyczna.

Podczas zajęć uczestnicy poznali biologie, ekologie i zachowania jedynego przedstawiciela z rodziny niedźwiedziowatych, występującego naturalnie w naszym kraju oraz dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na tego olbrzyma i co robimy, żeby go chronić.

Jako ciekawostka została przedstawiona historia pluszowego misia nazwanego „Teddy Bear” na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta oraz kaprala Wojtka, członka 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. 

Uczestnikami zajęć były głównie dzieci, ale bardzo ucieszył nas fakt, że również osoby dorosłe, rodzice pacjentów, personel szpitala oraz pracownicy świetlicy byli zainteresowani prelekcją.

Akcja zakończyła się krótkimi warsztatami plastycznymi oraz wręczeniem małym pacjentom i dzieciom uczęszczającym do świetlicy pluszowych niedźwiadków ufundowanych przez Nadleśnictwo Kościan.

Pluszowe zabawki, głównie misie towarzyszą zarówno małym dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Są przy nas od najmłodszych lat, w chwilach radości, wtedy gdy się boimy czy gdy potrzebujemy otuchy. Mamy nadzieję, że Nasze pluszowe misie, spełnią swoją rolę, jako towarzysze w radosnych momentach, pocieszyciele w smutnych chwilach oraz będą przypominać uczestnikom o wielu niezwykłych faktach z życia niedźwiedzi brunatnych.

 

 

 

Fot Karina Jankowska

Fot Marek Nowacki