Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

AKCJA "DRZEWKO ZA MAKULATURĘ"

AKCJA "DRZEWKO ZA MAKULATURĘ"

Poznaniacy, tak jak w latach poprzednich będą mogli wymienić makulaturę na... sadzonkę.

21 października rusza akcja „Drzewko za makulaturę”. Każdy kto przyniesie w tym dniu do Starego Zoo 5 kg makulatury otrzyma jedną sadzonkę. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się pobić kolejny rekord. W ubiegłym roku zebraliśmy aż 40 ton makulatury.

Zapraszamy wszystkich 21 października pomiędzy godziną 10 a 14 do Starego Zoo. Odbiór makulatury odbędzie się przy wejściu do ogrodu zoologicznego, natomiast sadzonki będzie można otrzymać przy Grocie.  Jedna osoba będzie mogła maksymalnie otrzymać pięć sadzonek.

W tym roku sadzonki, które dla Was przygotowaliśmy pochodzą ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Kościan. Do wyboru m.in. żywotnik zachodni odmiana Brabant, który wyrasta na wysokość ponad 3 metrów, żywotnik zachodni 'Smaragd' czy tez cyprysik Lawsona polecane na żywopłot, ponadto lipy, jodły, brzozy, modrzewie, jarzębiny i świerki.

Będzie można liczyć na pomoc leśników, którzy doradzą gdzie sadzić rośliny i jak je pielęgnować. A o tym jak segregować śmieci powiedzą pozostali partnerzy akcji, m.in. Stena Recycling. Dodatkową atrakcją będzie z pewnością bliskie spotkanie ze zwierzętami, które zamieszkują teren Starego Zoo.

Akcja "Drzewko za makulaturę" tradycyjnie już organizowana jest przez "Głos Wielkopolski", Stenę Recycling, Regionalna Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Dyrekcję Poznańskiego Zoo.

tekst Małgorzata Brzostowska