Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Kościan - Historia jednostki administracyjnej

Lasy obecnego Nadleśnictwa Kościan do wybuchu II wojny światowej lasami państwowymi były w 40 %. Lasy należące do majątków ziemskich stanowiły 60 %. Gospodarka leśna zarówno w lasach państwowych jak i majątkowych była oparta o plany urządzeniowe. Podczas II wojny światowej użytkowanie lasu podporządkowano potrzebom okupanta.
W 1945 roku lasy obecnego Nadleśnictwa Kościan należały do nadleśnictw: Kościan, Żegrowo i Mochy. Nadleśnictwa te przejęły lasy majątków ziemskich, które upaństwowiono na mocy Dekretu PKWN z 06.09.1944 r. o reformie rolnej.
Prowizoryczne urządzanie lasu przeprowadzono w latach 1948-1949.
W 1955 roku wprowadzono podział lasów na grupy: I lasy ochronne i II lasy gospodarcze.
Definitywne urządzanie lasu oparte o „Instrukcję urządzania lasu" z 1957 r. przeprowadzono w latach 1961-1962. Powierzchnia Nadleśnictwa Mochy znacznie się zwiększyła wskutek przejęcia lasów Nadleśnictwa Świętno.
Głównym sposobem użytkowania rębnego w obu okresach gospodarczych była rębnia zupełna.
Kolejny plan urządzania lasu opracowano od 01.10.1971 do 31.12.1981 roku.
W ramach reorganizacji przeprowadzonej w lasach państwowych, z dniem 01.08.1974 roku Nadleśnictwo Żegrowo włączono jako obręb do Nadleśnictwa Kościan. Z dniem 01.01.1979 r. Nadleśnictwo Mochy podzielono na dwa obręby:
•    z części lasów położonych w woj. zielonogórskim o pow. 3653,90 ha i części Nadleśnictwa Świętno utworzono obręb Obra i włączono do Nadleśnictwa Wolsztyn,
•    z gruntów położonych na terenie woj. poznańskiego o pow. 3367,57 ha  utworzono obręb Mochy i włączono do Nadleśnictwa Koscian.
W 1979 roku z części obrębów Kościan i Żegrowo położonych w woj. poznańskim o pow. 2427,26 ha utworzono obręb Wielichowo. Północną część obrębu Kościan o pow. 703,16 ha włączono do Nadleśnictwa Konstantynowo, którą z dniem 01.01.1983 r. przekazano do Nadleśnictwa Kościan.
Nadleśnictwo Kościan w granicach zbliżonych do obecnych powstało w 1978 roku na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z 10.11.1978 roku.
W okresie drugiej rewizji urządzania lasu z dniem 01.01.1983 r. zlikwidowano obręb Wielichowo przywracając granicę między obrębami Kościan i Żegrowo sprzed 1979 roku.
Plan II rewizji urządzania lasu obejmował okres gospodarczy 1883 - 1992. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa wynosiła wówczas 15688,26 ha, wg stanu na 01.01.1994 r. – 15793,51 ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Hodowla lasu w Nadleśnictwie Kościan

Nadleśnictwo Kościan prowadzi zadania z hodowli lasu na podstawie aktualnego Planu Urządzenia Lasu. Najważniejszym celem hodowlanym realizowanym zgodnie z ustawą o lasach z 28 września 1991 roku jest „zachowanie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz równowagę przyrodniczą."
W ramach tych działań średniorocznie odnawia się i zalesia około 160 ha powierzchni, przeznaczając na ten cel około 1 mln sadzonek. Młode pokolenie wprowadza się nie tylko w miejsce wyciętych uprzednio drzew, ale również tam gdzie las istnieje i chcemy poprawić jego jakość. Zabieg ten nazywany wprowadzaniem dolnego piętra, wykonywany średniorocznie na powierzchni 22 ha ma na celu wyhodowanie drzewostanu wielopiętrowego i wielogatunkowego. W zależności od potrzeb corocznie poddaje się czyszczeniom wczesnym oraz późnym średnio około 300 - 400 ha. Melioracje agrotechniczne wykonuje się natomiast na około 150 - 170 ha powierzchni.
Sadzonki drzew i krzewów niezbędne do wykonywania nasadzeń hodowane są w Gospodarstwie Szkółkarskim Racot. Rocznie produkuje się średnio około 2,8 mln sadzonek zarówno gatunków lasotwórczych jaki ozdobnych. Powierzchnia produkcyjna szkółki to 6,46 ha.
Sadzonki produkowane są z nasion pozyskiwanych z drzewostanów najlepszej jakości.
W Nadleśnictwie Kościan istnieje obecnie około 330 ha Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych, z których nasiona służą do produkcji sadzonek przeznaczonych na uprawy gospodarcze. Nadleśnictwo posiada również jeden Wyłączony Drzewostan Nasienny o powierzchni niespełna 28 ha. Jest to drzewostan wyselekcjonowany spośród drzewostanów gospodarczych a jego potomstwo jest wyjątkowo cenne i odpowiednio chronione.
Z nasion zebranych z Wyłączonego Drzewostanu Nasiennego zakładane są uprawy pochodne, które oznaczone są w terenie odpowiednimi tablicami. Drzewostany powstałe z takich upraw, po osiągnięciu dojrzałości stanowić będą podstawową bazę pozyskania nasion jako drzewostany o ulepszonej jakości genetycznej.
W Wyłączonych oraz Gospodarczych Drzewostanach Nasiennych wybiera się drzewa najlepszej jakości – Drzewa Mateczne. W Nadleśnictwie Kościan istnieje obecnie 19 takich drzew należących do gatunków sosna zwyczajna i modrzew europejski. Drzewom takim specjalna komisja nadaje numer, który musi być umieszczony na danym drzewie. Potomstwo takich drzew jest również szczególnie chronione a nasiona podobnie jak te z Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych przechowywane są w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy, stanowiąc zasoby genowe cenne dla polskiego leśnictwa oraz ochrony bioróżnorodności lasów.
Inną kategorią bazy nasiennej są Źródła Nasion. Są to drzewa występujące na określonym obszarze, z których pozyskuje się nasiona. Drzewa stanowiące źródła nasion powinny cechować się cechami jakościowymi nie gorszymi niż przeciętna jakość i produkcyjność w danym regionie pochodzenia.
Średnioroczne zapotrzebowanie nadleśnictwa na nasiona głównych gatunków lasotwórczych to około 2600 kg, w tym sosny 8 kg i dębów 2500 kg
Nadleśnictwo Kościan posiada następujące rodzaje baz nasiennych:
1.    13. Drzew Matecznych sosny zwyczajnej,
2.    6. Drzew Matecznych modrzewia europejskiego,
3.     Wyłączony Drzewostan Nasienny sosny zwyczajnej o powierzchni 27,90 ha,
4.    Gospodarcze Drzewostany Nasienne o powierzchni 330,68 ha, następujących gatunków:
-    buk zwyczajny,
-    brzoza brodawkowata,
-    dąb bezszypułkowy,
-    dąb szypułkowy,
-    daglezja zielona,
-    klon jawor,
-    modrzew europejski,
-    olsza czarna,
-    sosna zwyczajna,
5.    6. Źródeł Nasion następujących gatunków:
-    czereśnia ptasia,
-    lipa drobnolistna,
-    dąb czerwony,
-    klon zwyczajny,
-    wiąz szypułkowy,
-    grab zwyczajny.