Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Kościan

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Kościan

Nadleśnictwo Kościan nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie 14 obwodów łowieckich wydzierżawionych. Nad  obwodami łowieckimi wyłączonymi z wydzierżawienia gospodarkę łowiecką nadzoruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych  w Poznaniu, są to: obwód 336 i 337 zarządzane przez Wszechnicę Polską Szkołę Wyższą w Warszawie oraz Nadleśnictwo Grodzisk.

Nadzorowane obwody łowieckie:

Lp.

Nr obwodu*

Dzierżawcy i zarządcy

1

333 "Bonikowo"

Nr 11 "Knieja" w Kościanie

2

357 "Torfiarnia"

Nr 37 "Kaczor" w Rakoniewicach

3

358 "Kluczewo"

Nr 9 "Knieja" Śmigiel

4

334 "Czacz"

Nr 10 "Knieja" w Poznaniu

5

335 "Wonieść"

Nr 10 "Ryś" w Kościanie

6

336 "Racot"

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

7

337 "Nowy Lubosz"

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

8

338 "Bieżyn"

Nr 28 "Szarak" w Krzywiniu

9

339 "Krzywiń"

Nr 28 "Szarak" w Krzywiniu

10

433 "Radomicko"

Nr 4 "Gwizd" w Lesznie

11

340 "Bronikowo"

Nr 9 "Knieja" Śmigiel

12

363 "Błotnica"

Nr 100 "Dzik" Mochy

13

364 "Mochy"

Nr 100 "Dzik" Mochy

14

347 "Konojad"

Nr 36 "Drop" Wielichowo

15

348 "Parzęczewo"

Nadleśnictwo Grodzisk

16

349 "Wielichowo"

Nr 36 "Drop" Wielichowo

17

351 "Reńsko"

Nr 104 "Ptaszkowo"

 

Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o roczne plany łowieckie i wieloletnie łowieckie plany hodowlane.

Roczne plany łowieckie sporządzane są przez dzierżawców obwodów łowieckich, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i podlegają zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. Roczne plany łowieckie w obwodach wyłączonych z wydzierżawienia sporządzane są przez ich zarządców i podlegają zatwierdzeniu przez dyrektora właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Roczny plan łowiecki sporządza się na okres (zwany rokiem gospodarczym) od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego.

Wieloletnie łowieckie plany hodowlane sporządzają dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w uzgodnieniu z marszałkami województwa i Polskim Związkiem Łowieckim na okres 10. kolejnych lat gospodarczych.