Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Dzień Pluszowego Misia"

Akcja "Dzień Pluszowego Misia"

Nadleśnictwo Kościan przeprowadziło akcję „Dzień Pluszowego Misia” w piątek 24.11.2017 r. na oddziale dziecięcym w szpitalu im. T. Dunina w Kościanie oraz w poniedziałek 27.11.2017r. w świetlicy socjoterapeutycznej Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie.

25 listopada wszystkie pluszowe maskotki obchodzą swoje święto. Z tej okazji Nadleśnictwo Kościan postanowiło przeprowadzić zajęcia edukacyjne pt.”Niedźwiedź brunatny – największy ssak drapieżny Polski” w ramach akcji „Dzień Pluszowego Misia”. Akcją objęte zostały dwa miejsca: Szpital im. T. Dunina, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie – oddział dziecięcy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie – świetlica socjoterapeutyczna.

Podczas zajęć uczestnicy poznali biologie, ekologie i zachowania jedynego przedstawiciela z rodziny niedźwiedziowatych, występującego naturalnie w naszym kraju oraz dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na tego olbrzyma i co robimy, żeby go chronić.

Jako ciekawostka została przedstawiona historia pluszowego misia nazwanego „Teddy Bear” na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta oraz kaprala Wojtka, członka 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. 

Uczestnikami zajęć były głównie dzieci, ale bardzo ucieszył nas fakt, że również osoby dorosłe, rodzice pacjentów, personel szpitala oraz pracownicy świetlicy byli zainteresowani prelekcją.

Akcja zakończyła się krótkimi warsztatami plastycznymi oraz wręczeniem małym pacjentom i dzieciom uczęszczającym do świetlicy pluszowych niedźwiadków ufundowanych przez Nadleśnictwo Kościan.

Pluszowe zabawki, głównie misie towarzyszą zarówno małym dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Są przy nas od najmłodszych lat, w chwilach radości, wtedy gdy się boimy czy gdy potrzebujemy otuchy. Mamy nadzieję, że Nasze pluszowe misie, spełnią swoją rolę, jako towarzysze w radosnych momentach, pocieszyciele w smutnych chwilach oraz będą przypominać uczestnikom o wielu niezwykłych faktach z życia niedźwiedzi brunatnych.

 

 

 

Fot Karina Jankowska

Fot Marek Nowacki